Skip to main content
Theme
In series
Nederlands
Time
20:00 – 21:30
Location

Aula Academiegebouw
Broerstraat 5
Netherlands

Tickets
€4,- / €2,- met SG-kaart / gratis voor studenten

Geheimen uit de permafrost

Maarten Loonen en Wouter Rooke

De permafrost op de Noordpool herbergt grote schatten. Door het opwarmende klimaat ontdooit deze bevroren grond steeds sneller en dat heeft grote gevolgen. Honderden jaren lagen op Spitsbergen grafvelden van Nederlandse walvisvaarders uit de 17de eeuw goed bewaard in het ijs. Deze graven bevatten kleren en botten, ontdekten onderzoekers tijdens expedities van het Arctisch Centrum van de Rijksuniversiteit Groningen van 1979 tot 1981. De botten gaven inzicht in de doodsoorzaak en de kleren gaven een beeld van onbeschreven textiel voor de gewone man uit die tijd. De wollen mutsen die werden gevonden kregen een iconische status.

De verder smeltende permafrost bedreigt dit erfgoed. Wat zijn de gevolgen voor de archeologische schatten die nog niet zijn opgegraven? Welke technieken worden gebruikt om inzicht te krijgen in de manier waarop de permafrost smelt? En wat geeft de ontdooiende grond nog meer prijs? 

In deze editie van Collector’s Items gaat host Mariska de Bone aan de hand van een van deze iconische ijsmutsen daarover in gesprek met poolonderzoeker en ecoloog Maarten Loonen en geofysisch bodemonderzoeker Wouter Rooke.  

Dit programma wordt georganiseerd door Studium Generale Groningen en Universiteitsmuseum Groningen.

Foto: Ciska Ackermann, Universiteitsmuseum Groningen.
 
Kun je er niet bij zijn? Volg hieronder de livestream! 

Also in this series

Kirsten van den Bosch, Tassos Sarampalis, Sanne Moorman, Pim van Dijk en Anastasiia Krushynska
Collector’s Items op de Europese Nacht van de Onderzoekers
Nederlands
Wat kunnen zebravinken ons leren over spraakstoornissen? Al eeuwenlang zijn wetenschappers gefascineerd door wat we horen. Tijdens deze speciale editie van Collector’s Items gaan we op zoek naar de wetenschap achter geluid.
Eva Waterbolk, Franciska de Beer e.a.
Collector’s Items op de Europese Nacht van de Onderzoekers
Nederlands

Een wasmodel van een zwangere vrouw, Heymans’ mysterieuze meetapparaten en walvisbotten.

See also

Peter Gøtzsche
Look up the Evidence Yourself
English

What is best thing to do when you’re feeling ill? In the time of internet and information overload, it is awfully difficult to tell who, or what to trust for medical advice.