Overslaan en naar de inhoud gaan
Nederlands
Tijd
20:00 – 21.30
Locatie

Netherlands

Tickets
€4,- / gratis voor studenten (verkrijgbaar vanaf 4 januari)

Een feministische kijk op de digitale wereld

Felienne Hermans

Bijna alles wat we doen, doen we online: daten, nieuws volgen, muziek luisteren. En ook op je werk zit je voortdurend in systemen die jouw werk optimaliseren, stroomlijnen en kaderen, zonder of steeds vaker met AI. Maar wie maakt die systemen eigenlijk? Wie zijn de programmeurs die met hun software onzichtbare macht uitoefenen op iedereens kijk op de wereld, op liefde, op werk, op gelijkheid?

Programmeurs houden vaak van logica, van optimaliseren en stroomlijnen, maar veel van het leven past helemaal niet in zo'n manier van denken. Feminisme is daarom de uitgelezen lens om naar de digitale wereld te kijken. In deze Aletta Jacobs lezing vertelt informaticus, docent en auteur Felienne Hermans over de denkbeelden achter de digitale wereld. Wat raakt er uit beeld in de algoritmische manier van kijken?

Felienne Hermans is hoogleraar Didactiek van de Informatica aan de Vrije Universiteit Amsterdam, en leraar informatica op de Open Schoolgemeenschap Bijlmer. Ook schrijft ze boeken, opiniestukken en schrijft ze regelmatig op haar blog over de laatste ontwikkelingen in AI. Waar ze in haar vroegere werk het vakgebied vooral technisch benaderde, is haar recentere werk meer filosofisch van aard. Daarbij vraagt ze zich af hoe we 'informatica' of 'programmeren' eigenlijk definiëren en hoe die keuzes het vakgebied, en de software die we maken, beïnvloeden. Daarover gaat ook haar eerste Nederlandstalige boek Vierkante Ogen (2026).

Aletta Jacobs en de Aletta Jacobs Lezing
In 1871 werd Aletta Jacobs (1854-1929) als eerste vrouwelijke student toegelaten tot de universiteit. Zij studeerde geneeskunde en promoveerde op 8 maart 1879. Sinds 1982 organiseert Studium Generale de Aletta Jacobs Lezing als eerbetoon aan haar persoon en haar werk. 

Start kaartverkoop 4 januari
 

Ook in deze serie

Zie ook