Overslaan en naar de inhoud gaan
Nederlands

Evolutie en meta-ethiek

Herman Philipse

In de tweede helft van de 19e en de eerste helft van de 20e eeuw meenden vele wetenschapsmensen en politici dat de evolutietheorie noopt tot het bijstellen van onze morele normen. Al vroeg betoogden sommige filosofen dat deze overtuiging berust op een denkfout, de 'naturalistic fallacy'. De evolutietheorie is echter wel wezenlijk als achtergrond voor de zogenoemde meta-ethiek, bijvoorbeeld voor de vraag hoe we bij een meningsverschil onze morele opvattingen moeten rechtvaardigen.

Herman Philipse (1951) is als hoogleraar verbonden aan de Universiteit Utrecht. Regelmatig publiceert hij in het NRC over de actualiteit. Philipse is vooral bekend vanwege zijn atheïstische overtuiging.

 

Zie ook

Placeholder
Tsjalling Swierstra & Evelien Tonkens in gesprek met Cees Sterks en Ger Tillekens
Prestatie, respect en solidariteit in een meritocratie
Nederlands

Mensen moeten gelijke kansen hebben en hun maatschappelijke positie mag niet bepaald worden door afkomst, ras of sekse. Alleen hun eigen inzet en talent mogen tellen.