Overslaan en naar de inhoud gaan
Placeholder
Thema
Nederlands

Geloven te zien

Over optische en mentale illusies
Gert de Graaff

In de meermalen bekroonde film De zee die denkt speelt regisseur Gert de Graaff in op de ervaringen die de kijker heeft tijdens het kijken. De film handelt over de illusie van het zien en de illusie van het zijn.

Sommige scènes bevatten vervreemdende perspectiefgrapjes die de natuurwetten tarten. De kijker tuint er steeds weer in, hij wordt bedrogen en belazerd. Waar kijkt hij naar? Is het een documentaire of een speelfilm? Is het fictie? Of is het echt? En wat is dat dan ‘echt’.
Filmmontage kan de toeschouwer op duizelingwekkend veel manieren op het verkeerde been zetten. Niet alleen optische illusies laten je iets anders zien en denken dan wat er is, montage doet dit op een nog veel sterkere, subtielere manier. Wie al dacht goed te kunnen kijken komt bedrogen uit

Aan de hand van vele aansprekende voorbeelden - zowel uit zijn eigen film als uit talloze andere films -geeft de regisseur een kijkje achter de schermen. En zet hij het publiek, met een interactieve presentatie, regelmatig op het verkeerde been.

Gert de Graaff studeerde cum laude af aan de Filmacademie met zijn eindexamenfilm Twee. over kwantummechanica en optische illusies. Daarna regisseerde hij zijn eerste (speel)film De zee die denkt, waarmee hij onder andere de Joris Ivens Award van het IDFA filmfestival won. De Graaff geeft veelvuldig les op allerlei instituten in beeldgrammatica en de inhoudelijke aspecten van montage. Momenteel werkt hij aan een nieuwe film.

 

Zie ook

Anna Gimbrère, Ben Feringa, Cisca Wijmenga, Maaike Borst e.a.
Nederlands

Wat hebben bananen en komkommers gemeen? Waarom stinkt zweet soms wel en soms niet? Waarom zijn sommige mensen kleurenblind? En hoe is de Martinitoren gebouwd?

Placeholder
Nederlands

In welk ander land kun je met een willekeurige gesprekspartner een mooie boom opzetten over de zegening van de klapschaats, het 1500meter-kuchje, een opening onder de 10 en een

o.a. Stine Jensen, Marli Huijer en Paul van Tongeren
Nederlands

Op vrijdagavond 22 april is het Groninger Forum alweer voor de vijfde keer het toneel van de Groningse Nacht van de Filosofie.