Skip to main content
Nederlands
Time
20:30 – 22:00
Location

Usva Theater
Munnekeholm 10
Groningen
Netherlands

Tickets
Dit programma is uitverkocht!

Oud, ouder, oudst

UITVERKOCHT!
Jetse Goris, Ellen Nollen, Wim van der Molen en Simon Verhulst

Hoe oud kan een mens worden? Is er een grens? In Nederland ligt de gemiddelde levensverwachting op 80,3 jaar voor mannen en 83,3 jaar voor vrouwen. In de Middeleeuwen was dat nog 30-35 jaar. Dankzij de ontwikkeling van hygiënemaatregelen en de geneeskunde, maar ook kennis over de invloed van leefstijl, worden we gemiddeld gezien een stuk ouder dan onze voorouders. Inmiddels richten wetenschappers zich zelfs op het terugdraaien van het verouderingsproces. 

In dit Kenniscafé gaat Jetse Goris in gesprek met verouderingsonderzoeker Ellen Nollen, medisch ethicus Wim van der Molen en evolutionair bioloog Simon Verhulst. Hoe werkt het nu eigenlijk, dat ouder worden? Is het proces inderdaad te remmen, of zelfs te stoppen? Wat kunnen we leren van de dieren die honderden jaren leven, zoals de Groenlandse haai? En hoe verklaren we de verschillen in levensverwachting onder mensen, en wat kunnen we daaraan doen? 

In het Kenniscafé praten we elke maand met Groningse wetenschappers en onderzoekers over actuele thema's. Het Kenniscafé wordt georganiseerd i.s.m. Science LinX en Forum Groningen en wordt ondersteund door het Akkoord van Groningen. 

NB De video-opname van dit kenniscafé is helaas mislukt door een technisch mankement. 

Illustratie: Yvette Compaijen

Also in this series

Jetse Goris in gesprek met Michel Brink, Hans Slender en Marije Elferink
Nederlands
Sporten, hoe doe je dat goed? Wat als je te maken krijgt met (herhaaldelijke) blessures? Wat kenmerkt toekomstige toppers? En kunnen we die kennis toepassen bij iedereen die in en door middel van sport het beste uit zichzelf wil halen?
Allert Bijleveld, Laura Govers en Mathijs Sanders
Nederlands

De Wadden, sinds 2009 UNESCO Werelderfgoed, is een beschermd natuurgebied; onvervangbaar, uniek en ‘eigendom van de hele wereld’ – net als het Great Barrier Reef en de Grand Can

See also

Wiggele Wouda
Het tv-interview als strategisch wapen
Nederlands

Als een politicus in verkiezingingstijd wordt geïnterviewd voor de televisie, raakt de politieke werkelijkheid uit beeld. Weten we wel waar we naar kijken?

Prof.dr. Patrick Vandermeersch
Hielp theorievorming bij de homobevrijding?
Nederlands

Hebben homostudies in de jaren zestig geholpen bij het bevrijden van homo's of deed zij homo's vruchteloos naar een eigen identiteit zoeken?

Joost Oomen en Willem Goedhart
Nederlands
Waar komt al die literatuur toch vandaan? Die vraag staat centraal tijdens het gastschrijverschap van Joost Oomen aan de Rijksuniversiteit Groningen in het collegejaar 2025-2026.