Overslaan en naar de inhoud gaan
Thema
Nederlands

De mythe is een taal

Marjoleine de Vos

Zonder de taal van de mythe, dus zonder verhalen waarin het onmogelijke niet geschuwd wordt om het mogelijke te verhelderen, kunnen we onszelf en onze levens niet begrijpen.

‘In een mythe wordt een onmogelijk antwoord gegeven op onbeantwoordbare vragen’, schreef Cees Nooteboom.
Over veel van wat ons op allerlei manieren aangaat – het (nood)lot, onze eigen en andermans sterfelijkheid, angst voor het onbekende, onze toekomst -  kunnen we niet anders dan in beelden en in mythologische zin spreken. Denk aan ‘we zijn voor elkaar bestemd’, ‘het mocht niet zo zijn’. Zulke uitspraken zijn mythologisch. Wie deze taal niet spreekt, kan veel niet verstaan of zeggen.

Ook in deze serie

Zie ook

Placeholder
Popmuzikanten over het schrijven van songteksten
Nederlands

Het project gastschrijver van de Rijksuniversiteit Groningen viert het 25-jarig bestaan met een klinkend programma over popmuzikanten en hun songteksten.

Placeholder
Jantina Tammes Lecture 2008
Nederlands

Goede redenaars zijn dun gezaaid. We vinden hen in de wereld van de politiek waar succes valt of staat met een overtuigend verhaal.