Overslaan en naar de inhoud gaan
Placeholder
In serie
Nederlands

The Times They are A-Changin’

Actievoeren en Burgerlijke Ongehoorzaamheid
Wijnand Duyvendak, Gijs van Oenen, Willem de Haan, Jaffe Vink, Hans Harbers

Het heroïsche actieverleden van GroenLinkser Wijnand Duyvendak leidt anno nu niet bepaald tot gejuich of bewondering. Velen zien inbraak in ministeries en het openbaarmaken van privadressen van ambtenaren eerder als een misdrijf dan als legitiem middel om de wereld te verbeteren. Het klimaat is wat actievoeren betreft beslist veranderd. Alom klinkt de roep om dienrenbevrijders te straffen en kraken te verbieden. Sterker nog: het woord terreur is al gevallen. Greenpeace krijgt serieuze kritiek als het stenen dumpt in de overbeviste Noordzee en sommige Kamerleden krijgen het ‘rambam’ van gesubsidieerde dwarsliggers als Milieudefensie.

Is een nadere begrenzing aan actievoeren en burgerlijke ongehoorzaamheid nodig? Hebben we in het verleden te veel gedoogd? Kun je volstaan met het verwijzen naar de wet en weet je dan wat done en not done is? Is burgerlijke ongehoorzaamheid niet ook een zinvolle uitlaatklep voor maatschappelijke onvrede? En een vrijplaats voor experimenten met wet- en regelgeving die de rechtsstaat juist versterken? Met andere woorden: hoeveel burgerlijke ongehoorzaamheid past bij een volwassen rechtsstaat?

Over deze en andere vragen discussiëren voormalig actievoerder (en inmiddels ook voormalig kamerlid) Wijnand Duyvendak, de Rotterdamse filosoof Gijs van Oenen, anti-militarist en journalist Willem de Haan en publicist Jaffe Vink. Voorzitter van het debat is Hans Harbers.

Debatcentrum DwarsDiep

Ook in deze serie

Placeholder
Paul Ulenbelt, Marc Heemskerk, Jaap Borg
Wanneer gaan we met pensioen?
Nederlands

Als de voortekenen niet bedriegen, gaat de pensioengerechtigde leeftijd omhoog naar 67. Tenminste, dat geldt voor de jonkies onder ons. Erg?

Placeholder
Marc Chavannes, Jaap de Wilde
Democratie, besluiteloosheid en uitstelgedrag
Nederlands

Tijdens de algemene politieke beschouwingen kreeg PM Balkenende - die kampte met een vormcrisis - vooral voor de voeten geworpen dat zijn kabinet met belangrijke beslissingen ve

Zie ook

Placeholder
Pieter Bregman, Haiko Meijer, Gusta Renes
Over bouwbeleid, strijkstokken en marktwerking
Nederlands

Jaar in jaar uit worden koopwoningen duurder. Zo steeg de prijs in 2005 met 5,4 procent en ook voor 2006 wordt opnieuw een fikse groei verwacht.

Stefan Schevelier
Johan Huizinga's Homo Ludens in the 21st Century
English

During the COVID-19 pandemic, people had to stay indoors as much as possible. To pass the time, we massively turned to Netflix, books, knitting and… video games!

Arthur Shafer. Opponent: Lou de Leij
How Big Pharma threatens Academic Freedom
English

Over the past three decades, as governments have retreated from funding biomedical research, the pharmaceutical industry has stepped in to fill the vacuum.